Минималната работна заплата трябва да се качи още от юни тази година до 850 лв., а от началото на 2024 г. да стане 1000 лева. Това поискаха двата най-големи синдиката - КТ "Подкрепа" и КНСБ, по време на съвместна пресконференция на техните президенти - Димитър Манолов и Пламен Димитров.
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Освен това синдикатите искат въвеждане на необлагаем минимум, равен на минималната работна заплата, което според тях ще стимулира потреблението и ще намали неравенството.
Припомняме, че тази седмица, в предпоследния си работен ден, Народното събрание взе решение минималната работна заплата да е в размер на 50% от средната, но това ще започне да се прилага от 1 януари 2024 г. Синдикатите се обявиха против това, че съотношението е фиксирано и не дава възможност за тристранни преговори и по-висок размер на минималната заплата.
По думите на Манолов и Димитров можел да бъде направен опит цената на кризата да бъде прехвърлена върху работещите хора. Още: Работодателите не одобряват минималната заплата да е 50% от средната
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
"Намираме се в средата на нищото, нямаме реален партньор, с когото да водим стратегически преговори", коментира Манолов и добави, че "предизвикателствата не са никак малко, сред тях са доходите, макар и в последния работен ден на парламента да имаше решение, което никой не харесва".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
"Има напрежение в няколко бранша, като например в "Български пощи", където се събират подписи за стачни действия. Подобна е ситуацията и във ВиК сектора и градския транспорт в София", допълни президентът на КНСБ Пламен Димитров.